Böcekleri kullanmayı bilenlere..

Social Navigation

Calliphora loewi, ergin dişi birey

Calliphora loewi, Calliphoridae, Diptera

Yazı içeriğinde neler var?

Calliphora loewi (Mavi Sinek)

Orta boylu bir yapışkan sinek türüdür, genellikle 6-14 mm büyüklüğündedirler. Morfolojik olarak C. terraenovae ve C. vicina ile çok benzerlik göstermektedir. Genellikle metalik mavi-siyah renklere sahiptir. Baş tipik olarak siyah renklidir, ancak C. vicina’da olduğu gibi yanak kısımları kırmızımsı veya turuncu renkli olabilmektedir. Başın üst kısmında 3-5 sıra siyah uzun setaların olması, merkezde ise soluk tüylerin bulunması karakteristik özelliklerindendir. Diğer türlerle karşılaştırıldığında dişi bireylerde çok geniş bir anten bulunmaktadır.

Birinci derecede besin kaynakları çürümüş cesetler olmasına karşın, özellikle ergin bireylerin çürümüş bitkisel materyallerle de beslendikleri bilinmektedir. Larvaları ise çürümüş ceset dokularının içine gömülerek beslenmektedir.

Calliphora loewi, ergin dişi birey
, ergin dişi birey

Calliphora loewi kozmopolit yayılış göstermektedir. Amerika, Kanada, Japonya, İngiltere, Almanya, Danimarka ve Fransa’dan kayıtları verilmiştir. Ancak genellikle insan aktivitesinden uzak habitatları tercih etmektedir. Doğal yayılış alanları kırsal bölgeler ve ormanlık alanlardır. Dolayısıyla olay yerinin tespitinde kullanılabilecek özel türlerden birisidir.

Ergin dişi, ceset gibi uygun bir kaynağa yumurtalarını bıraktıktan sonra 6-48 saat sonra larvalar kabuğu yırtarak çıkar ve doku içerisine gömülerek beslenmeye başlar. Larval gelişim boyunca üç kez deri değiştirir. Yumurtadan ergin bireye kadar gelişim süreleri sıcaklığa bağlı olarak 16 ile 35 gün arasında değişmektedir.

 


Cenk Önsoy

Bilim Günlüğü ve Biyoloji Günlüğü projelerini yürüten, BSc ve MSc derecelerine sahip bir biyolog olarak sizlerle naçizane bilgilerimi paylaşıyorum.