Böcekleri kullanmayı bilenlere..

Social Navigation

Cynomya mortuorum, Calliphoridae, Ergin dişi

Cynomya mortuorum, Calliphoridae, Diptera

Yazı içeriğinde neler var?

Cynomya mortuorum, Calliphoridae

Parlak koyu mavi-yeşil renkli orta boylu bir sinek türüdür. Boyları 8-15 mm arasında değişmektedir. Türün en karakteristik özelliği yüz alın ve yanak kısımlarının tamamen sarı renkli olmasıdır. Genellikle Avrupa’da geniş yayılışa sahiptir.

Cynomya mortuorum, Calliphoridae, Ergin dişi
, , Ergin dişi

Yumurtadan ergin bireye kadar gelişimleri yaklaşık olarak 38 gün sürmektedir. Ergin dişi 50-80’lik paketler halinde yaklaşık 500 kadar yumurta bırakabilmektedir. Yumurtalar beyaz-boz renkli 1.62-1.75 mm büyüklüğünde 0.5-0.7 mm çapındadır. 24-48 saat içinde açılarak 1. İnstar larvalar dokulara yayılır. Genellikle diğer türlerin yumurtaları ile karıştırılmaktadırlar. Dolayısıyla adliaraştırmalarda örnek toplama sırasında çok dikkatli olunması gerekmektedir. Pupaları genellikle diğer türlerin pupalarından daha büyüktür. Uzunlukları 8.49-9.75 mm arasında değişmektedir.

            C. ’un doğal yayılış alanı ormanlık ve çiçeklik alanlardır ve genellikle insan aktivitesinden kaçarlar. Dolayısıyla miyazis etkeni olduklarına dair herhangi bir rapor yoktur. Larvaların birinci tercihi cesetlerdir ve çok büyük leşler üzerinde bile bulunmaktadırlar. Ancak cesede ulaşamadıkları zaman çürümüş bitkiler üzerinde de tespit edilmektedirler. Genellikle Mayıs-Eylül arasındaki yaz döneminde aktiftirler. Gelişim süreleri yayılışları ve aktiviteleri hakkında yeterli bilgilerin bulunması nedeniyle adli çalışmalarda rahatlıkla kullanılabilecek türlerden birisidir.


Cenk Önsoy

Bilim Günlüğü ve Biyoloji Günlüğü projelerini yürüten, BSc ve MSc derecelerine sahip bir biyolog olarak sizlerle naçizane bilgilerimi paylaşıyorum.