Böcekleri kullanmayı bilenlere..

Social Navigation

Ergin bir sinekte (Nematocera) vücut organizasyonu (Demirsoy’dan)

Diptera takımı genel özellikleri

Yazı içeriğinde neler var?

Diptera takımı (Sinekler)

             Bu böcek grubu 86 000’in üzerinde bilinen türü ile en kalabalık böcek takımlarından biridir. Bir çift kanata sahip olmaları ile karakterize edilen sineklerde ikinci kanatlar halter organı adı verilen ve uçuş sırasında dengeyi sağlayan tokmak şeklinde bir yapı kazanmıştır. Arka kanadın bu değişimi uçuş yeteneğini azaltmamıştır, aksine havada manevra yapma yeteneklerini arttırarak ve geriye doğru uçuşu sağlayarak, içinde en iyi ve en hızlı uçan hayvanlar olma yeteneğini kazandırmıştır. Buzla kaplı kutup bölgelerinden tropik yağmur ormanlarına kadar dünyanın her bölgesinde yayılış göstermektedirler. Bazı sinek türleri tarımı yapılan bitkilerin tozlaşmasını sağlayarak insanlara yararlı olurken sivrisinek ve benzeri grupların birçoğu tehlikeli ve zararlıdırlar. Tüm sinekler tam başkalaşım geçirirler, larvaları hem görünüş, hem yaşam tarzı, hem de yaşam ortamları bakımından erginlerinden çok farklıdırlar ve larvaları kurtçuk olarak isimlendirilmektedirler.

Diptera takımından ergin bir sinekte (Nematocera) vücut organizasyonu (Demirsoy’dan)
takımından ergin bir sinekte (Nematocera) vücut organizasyonu (Demirsoy’dan)

Sinekler, vücut yapıları bakımından iki büyük gruba ayrılırlar. Bir grupta vücut zayıf ince yapılı, antenleri ve diğer vücut üyeleri uzundur (Nematocera). Diğer grubun ise vücudu tıknaz, kuvvetli yapılı antenleri ve üyeleri kısadır (Brachycera). Sineklerin vücutları çok fazla kitinize olmamıştır, sarı, kahverengi, yeşil, mavi ya da siyah renler yapısal renklerdir.


Cenk Önsoy

Bilim Günlüğü ve Biyoloji Günlüğü projelerini yürüten, BSc ve MSc derecelerine sahip bir biyolog olarak sizlerle naçizane bilgilerimi paylaşıyorum.