Böcekleri kullanmayı bilenlere..

Social Navigation

Adli Entomoloji, Osman Sert, Adli Bilimler

Doç. Dr. Osman SERT: Cinayeti Böcekler Çözecek

Adli Entomoloji Uz. Doç. Dr. Sert, cesede yerleşen bazı böceklerin, ölüm zaman ve yeri hakkında fikir verdiğini bildirdi.

Üniversitesi Fen Fakültesi Uygulamalı Biyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Uzmanı . Dr. Sert, cesede yerleşen bazı böceklerin, ölümün zaman ve yeri hakkında fikir verebildiğini bildirdi. Sert, Dumlupınar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesinde verdiği “Cinayeti Gören ” konferansında, kadavraya farklı zamanlarda yerleşen böcek türlerinin tespitinin, bir cinayetin nerede ve ne zaman işlendiğinin önemli ip uçlarını ortaya koyduğunu söyledi.

Sert, adli entomolojinin, bazı böceklerin yaşam döngülerinin incelenmesi ve cesede geliş zamanlarından yararlanılıp ölüm zamanının tahmin edilmesi süreci olduğunu belirtti. sert,

Adli Entomoloji, Osman Sert, Adli Bilimler
Adli Entomoloji, ,

bu bilimsel alanın cinayet veya şüpheli ölüm gibi durumlarda kurbanın ne zaman öldüğünün tahmin edilmesi ve ölümün nerede gerçekleştiğinin belirlenmesi üzerine çalıştığını ifade etti.

Daha önce yapılmış deneysel çalışmaların, bazı sineklerin dakikalar sonra cesede ulaştığını ve bu böceklerin genellikle iki familyaya ait böcek türleri olduğunu gösterdiğini anlatan Sert, şöyle devam etti:

“Bu sinekler, ceset üzerindeki doğal boşluklara veya vücut üzerinde ölüme neden olabilen yaralı bölgelere yumurtalarını bırakır. Ceset üzerinde yumurta, larva, pupa ve ergin dönemini geçiren sinek türlerine ait bireylerin uygun sıcaklık koşulları altında hayat uzunluklarının tespit edilmesi, daha sonra da özellikle kın kanatlı böcek türlerinin ceset üzerinde belirli bir sıra ile beslenmesi, ölüm zamanı tahmini yapılmasına imkan tanımaktadır.

Cesede yerleşen bazı böcekler, bize ölümün zaman ve yeri hakkında fikir verebilir. Entomolojik delillerin tespit edilmesi ve değerlendirilmesi sonucunda esas olarak ölüm zamanı 359471olmak üzere, ölümün meydana geldiği mevsim, cesedin bir yerden başka bir yere taşınıp taşınmadığı, ölümün meydana geldiği coğrafi alan, vücutta travmanın meydana geldiği alanlar, cinsel istismar olup olmadığı, uyuşturucu kullanılıp kullanılmadığı gibi teknik sorulara çok rahat cevap verilebilmektedir. ”

Sert, Hacettepe Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde “Kriminal Entomoloji” adlı yüksek lisans dersi verdiklerini ve bu konuda uzmanlar yetiştirilmesine çalıştıklarını söyledi. Ayrıca hali hazırda Anadolu Üniversitesi Biyoloji Bölümü ile birlikte bir proje başlangıcına hazırlandıklarını ve bu konu üzerine birlikte çalışmayı hedeflediklerini dile getirdi.
Teknolojinin çok geliştiği günümüzde insanların bir günde dünyayı dolaşabildiği düşünülürse, ölüm saati üzerine yapılacak hassas tahminlerin önemli olduğuna işaret eden Sert, “Kısa sürede sunduğumuz bilimsel sonuçların yaygınlaşmasını, bu bilim dalından avukat ve savcıların daha çok haberdar olmasını ve adli entomolojinin adli sisteme daha çok katkı sağlamasını arzu ediyoruz” diye konuştu.

Doç. Sert, konferansın ardından öğrencilerin sorularını yanıtladı.


Cenk Önsoy

Bilim Günlüğü ve Biyoloji Günlüğü projelerini yürüten, BSc ve MSc derecelerine sahip bir biyolog olarak sizlerle naçizane bilgilerimi paylaşıyorum.