Böcekleri kullanmayı bilenlere..

Social Navigation

Böceklerde trake sistemi

Böceklerde Solunum Sistemi

Böceklerde solunum sistemi nasıl çalışır?

sistemi esas itibariyle boru trakeleri ile sağlanır. Boru şeklindeki bu yapılar dış ortama stigma adı verilen özel yapılı kapakçıklarla açılır.

vücudun yanlarında bulunur ve sayıları 2 ile 10 çift arasında değişir. Bunların 2 çifti göğüste, 8 çifti ise karın segmentlerinde yer alır.

Böceklerde Sinir Sistemi

Son segmentte stigma yoktur. Şekil ve boyu gruplara göre değişen stigmalar zehirli bir ortamda bir süre kapatılabilir. Böcek bu suretle kendini tehlikeye karşı koruyabilir.

Böceklerde Solunum Sistemi - Trake Sistemi

Trakeler bütün vücuda dallanarak yayılmıştır.

Bu borular bazı gruplarda vücudun belli bölgelerinde genişleyerek küçük veya büyük torbacıklar meydana getirebilir.

Böceklerde Sindirim ve Boşaltım Sistemi

İyi uçabilen harekete geçmeden önce bu torbalarını havayla doldururlar. Böceklerde solunum merkezileşmemiştir. Ergin ve nimf dönemleri suda yaşayan böceklerde stigma sayısı karadakilere göre azalmıştır. Sivrisinek nimflerinin abdomenlerinin ucunda, puplarının ise toraksında stigma bulunur. Bu hayvanlarda soluma sayıları ısı ile ilişkilidir.

Bazı nimfler, vücutlarının yanlarındaki kitin trake torbalarıyla solunur. Sudaki bütün nimflerde solungaç bulunmaz. Chironomidae () nimfleri vücut yüzeyi ile solunum yapar.

 


Cenk Önsoy

Bilim Günlüğü ve Biyoloji Günlüğü projelerini yürüten, BSc ve MSc derecelerine sahip bir biyolog olarak sizlerle naçizane bilgilerimi paylaşıyorum.